- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawa o PIT);
- ustawa o delegowaniu pracowników;
- międzynarodowe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- międzynarodowe umowy o zabezpieczeniu społecznym;
- rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Czym różni się podróż służbowa od oddelegowania?
Trzeba także podkreślić, że terminy „podróż służbowa” i „oddelegowanie” – mimo że w języku potocznym często używane są zamiennie – w świetle prawa znacznie się różnią. Podróż służbowa to wyjazd o charakterze incydentu, związany z koniecznością wykonania określonego zadania. Pracownikowi przysługują wówczas diety oraz zwrot kosztów transportu i noclegów. Oddelegowanie natomiast oznacza realizację obowiązków poza stałą siedzibą firmy, zwykle przez okres dłuższy niż 3 miesiące, co łączy się z koniecznością modyfikacji umowy o pracę. W przypadku oddelegowania najlepiej zatrudnić profesjonalne biuro rachunkowe, które pozostaje na bieżąco z aktualnymi zmianami w prawie i zagwarantuje odpowiednie dopełnienie wszystkich obowiązków podatkowych wobec organów administracji państwowej.
Miejsce opodatkowania pracownika oddelegowanego
Wynagrodzenie uzyskane podczas oddelegowania za granicę podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeśli z danym krajem łączy nas umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowo należy spełnić kilka warunków, z których najważniejsze to:
- pracownik nie może przebywać za granicą (w celach zawodowych) dłużej niż wynika to z umowy między państwami (zwykle 183 dni w ciągu 12 miesięcy);
- pracownik otrzymuje wypłatę od pracodawcy nieposiadającego siedziby w kraju oddelegowania;
- wynagrodzenie nie może być wypłacane przez zagraniczny oddział firmy.
W przypadku, gdy chociaż jedna z przesłanek zostanie pominięta, rozliczanie PIT z pracy za granicą wciąż musi prezentować wszystkie przychody uzyskane podczas ostatniego roku, ale część wynagrodzenia będzie opodatkowana w kraju oddelegowania.
Ubezpieczenie społeczne a oddelegowanie
Miejsce oskładkowania zazwyczaj należy wyznaczyć analogicznie do miejsca opodatkowania, co regulują m.in. międzynarodowe umowy o zabezpieczeniu społecznym. Aby wciąż odprowadzać za oddelegowanego za granicę pracownika składki do polskich instytucji, należy spełnić szereg wytycznych, w tym np.:
- pracownika i pracodawcę przez cały czas oddelegowania musi łączyć umowa o pracę;
- oddelegowanie nie powinno trwać dłużej niż 2 lata;
- osoba wyjeżdżająca za granicę nie może zastąpić pracownika, który właśnie zakończył swoją delegację.