Dla niektórych przedsiębiorców rok 2021 nie zaczyna się dobrymi wieściami. Rząd wprowadzi bowiem kilka nowych rodzajów podatków, obciążających wybrane sektory gospodarki. Z drugiej strony, pojawią się także rozwiązania wyczekiwane przez biznesy od lat, jak choćby estoński CIT. Opowiemy zatem, jakie zmiany w podatkach wejdą w życie w nowym roku, i w jakim stopniu wpłyną one na sytuację finansową firm.
Jakie zmiany w podatkach są planowane na rok 2021?
Nowe podatki w 2021 w negatywny sposób dotkną spółki jawne i komandytowe, które zostaną objęte podatkiem dochodowych od osób prawnych CIT. Firmy działające w obszarze handlu detalicznego będą musiały od 25 lutego 2021 opłacać tzw. podatek handlowy. Zobowiązanie to obejmie największych graczy na rynku; dotyczy bowiem miesięcznych przychodów na kwotę przekraczającą 17 mln złotych. Za podstawę opodatkowania służy tutaj nadwyżka od wartości 17 mln. Porównując podatek dochodowy 2020 i podatek dochodowy 2021 różnice znajdziemy także w kwestiach kluczowych dla osób pracujących za granicą. Czeka ich zniesienie tzw. ulgi abolicyjnej, która wcześniej pozwalała unikać negatywnych konsekwencji finansowych podwójnego opodatkowania.
Nowe podatki wynikają także z rozporządzeń UE, która koncentruje swoje działania na promowaniu recyklingu i ekologicznych technologii. Zmiany w podatkach obejmą w tej kwestii jednorazowe opakowania z plastiku, a opłata „karna” za brak recyklingu wyniesie 800 Euro za tonę odpadów z tworzyw sztucznych.
Popularnym sformułowaniem na rok 2021 jest także podatek od deszczu. Dotyczy on nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m2, w których ponad 70% terenu nie pozwala na swobodne wsiąkanie opadów do gleby. Zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych będzie się wiązało z dodatkowymi opłatami.
Analizując nowe podatki w kontekście pozytywnych rozwiązań, należy wspomnieć, że podatek dochodowy 2021 dla osób prawnych przyjmie formę tzw. CITu estońskiego. Polega on na przesunięciu w czasie chwili powstania zobowiązania podatkowego do momentu wypłaty zysku przez spółkę na rzecz akcjonariuszy. Jeśli zatem zysk będzie w danym okresie przeznaczany na inwestycje wewnętrzne, zobowiązanie podatkowe nie następuje. Jednak z estońskiego CITu skorzystają wyłącznie spójki z o.o. oraz akcyjne.
Nowe podatki 2021 zmienią również zasady naliczania ryczałtu i wprowadzą modyfikacje w uldze dla młodych. Rozliczanie VAT przez podatników pozostanie uproszczone w ramach procedur prawnych określanych powszechnie jako slim VAT.
Czy nowe podatki znacznie obciążą przedsiębiorców dodatkowymi opłatami?
Działalność małych i średnich firm nie otrzymała jak na razie nowego jarzma podatkowego, które miałoby potencjał do znacznego wyhamowania zysków. Jednak najwięksi przedsiębiorcy mogą się obawiać podatku handlowego, gdyż będzie się on wiązał ze znacznymi wydatkami. Nie ulega wątpliwości, że sieciowe sklepy detaliczne przerzucą koszt nowej daniny na końcowego odbiorcę. Polscy pracownicy zagraniczni zostaną mocno uderzeni likwidacją ulgi abolicyjnej, co może się przyczynić do nieopłacalności dalszego pozostawania rezydentem podatkowym w Polsce. Zmiany w podatkach wymienione powyżej nie stanowią kompletnej listy, gdyż przepisy podatkowe mają niezwykle dynamiczny charakter. Nowe podatki zawsze spotykają się z dezaprobatą osób nimi dotkniętych, jednak rok 2021 przyniesie także szereg korzystnych decyzji, na które oczekiwało wielu przedsiębiorców.