Przejście na duży ZUS wiąże się z zakończeniem okresu preferencji składkowej po założeniu działalności gospodarczej. Na czym polegają preferencyjne składki ZUS? Czy mały ZUS i duży ZUS znacznie się od siebie różnią? Jak wygląda procedura przejścia na duży ZUS dla każdego przedsiębiorcy? Osoby prowadzące własną firmę z pewnością chętnie poznają odpowiedź na te pytania, dlatego zapraszamy do lektury.
Czym są preferencyjne składki ZUS dla nowych przedsiębiorców?
Preferencyjne składki ZUS przysługują na okres 24 miesięcy od chwili zarejestrowania działalności gospodarczej. Pozwalają na znaczne oszczędności na początku prowadzenia firmy, co z perspektywy przedsiębiorcy wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Co więcej, nowelizacja przepisów z 2018 roku wprowadziła zapisy tworzące tzw. ulgę na start, całkowicie znoszącą obowiązek odprowadzania składek przez okres pierwszych 6 miesięcy.
Ze składki preferencyjnej mogą skorzystać osoby, które przez okres ostatnich pięciu lat nie prowadziły działalności gospodarczej. Z małego ZUSu wyłączono przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dla swojego byłego pracodawcy, u którego pracowali uprzednio w ramach umowy o pracę.
Podstawą wymiaru składki na duży ZUS pozostaje przeciętne miesięczne wynagrodzenie pobierane z sektora przedsiębiorstw. Natomiast składkę na mały ZUS oblicza się w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wynosi ona 30% wartości płacy minimalnej brutto.
Nowi przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata rozliczają się urzędem na druku ZUS ZWUA. Dopiero po upłynięciu tego okresu przepisy zobowiązują ich do przejścia na tradycyjny ZUS ZUA. Mały ZUS okazuje się dużą pomocą dla nowopowstałych firm, które na początku swojej działalności szukają wszelkich możliwych sposobów optymalizacji kosztów.
Jak wygląda przejście na duży ZUS po upływie 24 miesięcy od założenia firmy?
Przejście na duży ZUS wiąże się dla przedsiębiorcy z koniecznością wypełnienia dodatkowych formalności. Nie występuje tutaj automatyczny mechanizm transferu odpowiedzialności, dlatego właściciele firm sami muszą przedłożyć wnioski o zakończenie okresu preferencyjnego i przystąpienie do płacenia pełnego wymiaru składki. Na druku ZUS ZWUA należy wskazać okres zakończenia małego ZUSu; dokument musi być złożony maksymalnie 7 dni od daty wygaśnięcia składek preferencyjnych. Następnym krokiem staje się wypełnienie druku ZUS ZUA, na którym wskazujemy okres rozpoczęcia nowego wymiaru opłat. Ostatnią czynnością pozostaje oddanie formularza ZUS DRA. Informacje w nim zawarte pozwalają na obliczenie dokładnego zakresu nowej składki ZUS.
Przekroczenie wspomnianych powyżej terminów złożenia deklaracji nie będzie pociągało za sobą przypomnień ze strony Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Odpowiedzialność za opłacanie właściwego wymiaru składki została dotyczy w całości na przedsiębiorców. Muszą oni pilnować harmonogramu spłat i zakończenia preferencyjnego okresu 24 miesięcy. W przeciwnym razie otrzymają karę finansową, wymuszającą spłatę całości zaległego kapitału wraz z odsetkami karnymi.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług biura rachunkowego, otrzymają najprawdopodobniej fachową pomoc od swojej księgowej. Istnieje możliwość przejęcia przez biuro rachunkowe wszystkich czynności związanych z przejściem na duży ZUS. Z punktu widzenia samego właściciela firmy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, które pomaga trzymać się harmonogramu prawnego i uniknąć błędów podczas wypełniania rozmaitych formularzy.
Mały ZUS a duży ZUS – podstawowe różnice
Preferencyjne składki ZUS (tzw. mały ZUS) nakładają na nowego przedsiębiorcę liczne przywileje finansowe. Przez pół roku nie musi on płacić ani złotówki, a po upływie tego terminu posiada dodatkowe 18 miesięcy niskich stawek. Analizując zagadnienie mały ZUS a duży ZUS, jego istota leży w kwestiach finansowych. Opłacanie małego ZUSu jest o wiele łatwiejsze dla start-upów, które dopiero budują stabilność finansową i poszukują oszczędności. W małym ZUSie firmy pozostają zwolnione z opłacania składek na Fundusz Pracy, a sama podstawa kwotowa do ubezpieczenia społecznego wynosi zaledwie 30% minimalnego wynagrodzenia. Przechodząc na duży ZUS, firma wypływa na głębokie wody zobowiązań wobec państwa. Taryfa ulgowa znika, a przedsiębiorca musi regulować rachunki dla ZUSu bez najmniejszej zwłoki.
Analizując zagadnienie małego ZUSu, należy przede wszystkim pamiętać o upływie terminu 24 miesięcy. Dobrą praktyką staje się również zbudowanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, które przynajmniej w pierwszych miesiącach będzie w stanie pokryć zwiększone składki.