Według rządowych deklaracji, Polski Ład ma przynieść finansową ulgę i zwiększyć zarobki dla 18 milionów Polaków. Liczba ta oznacza zdecydowaną większość osób aktywnych zawodowo. Analizę rewolucji podatkowej wyrażonej w Polskim Ładzie warto jednak uzupełnić o pytanie, kto straci na nowych regulacjach. Mówiąc wprost – kto zapłaci za redystrybucję korzyści dla pozostałych? Przestawiamy bilans zysków i strat dla obywateli, jakie następują z początkiem 2022 roku, czyli terminem wejścia w życie postanowień Polskiego Ładu.
Polski Ład 2022 – kto może liczyć na zyski?
Nowy Ład tworzy wyraźne preferencje na rzecz osób najmniej zarabiających i klasy średniej. Polski Ład od 2022 roku podnosi kwotę wolną od podatku i drugi próg podatkowy. Jednak wraz z tymi korzystnymi zmianami idzie w parze likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej, co jest równoznaczne z podwyższeniem podatku dochodowego. W przypadku pracowników zarabiających poniżej kwoty 5700 zł brutto, Polski Ład umożliwi zrekompensowanie strat związanych z opłacaniem pełnej stawki zdrowotnej poprzez kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych i granicę wejścia w drugi próg podatkowy, ustaloną na 120 tysięcy złotych. W rzeczywistości zyskają oni niemal 2000 zł w rozliczeniu rocznym. Na podobne zyski mogą liczyć przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej i osiągający dość niski dochód.
Postanowienia Nowego Ładu odbiją się pozytywnym echem dla małżonków pragnących rozliczać się wspólnie. Zalety będą najbardziej widoczne dla małżonków, między którymi zachodzą znaczne różnice w zarobkach. Osoba wchodząca w drugi próg podatkowy może uniknąć oprocentowania dochodu stawką 32%, jeśli wybierze wspólne rozliczenie z nisko zarabiającym współmałżonkiem. Co więcej, od 2022 roku opcja wspólnego rozliczania stanie się dostępna już w roku kalendarzowym zawarcia małżeństwa.
Odpowiedź na pytanie, kto zyska na rzeczywistości tworzonej przez Nowy Ład, nie byłaby kompletna bez wspomnienia o emerytach otrzymujących świadczenie w niskim wymiarze kwotowym. Jak pokazują kalkulacje prowadzone przez biuro rachunkowe, Polski Ład w 2022 roku obejmie tysiące emerytów tzw. PIT-em 0, czy de facto brakiem wymogu zapłaty podatku dochodowego. Najsłabiej zarabiający emeryci będą mogli przeznaczyć całość dochodu na prywatne cele. Na ulgę podatkową mogą także liczyć osoby z prawem do emerytury, które podjęły decyzję o kontynuacji aktywności zawodowej i niepobierające świadczenia.
Nowy Ład – kto straci na zmianach w podatkach?
Wiemy już, kto zyska na Polskim Ładzie i w jakich obszarach. Jednak kto straci na rządowym pomyśle redystrybucji majątku? Największe obciążenia spotkają podmioty najlepiej zarabiające. Kompensacyjna ulga dla klasy średniej przestaje obowiązywać od zarobków na poziomie około 13 tysięcy złotych brutto. W przypadku kwoty dochodu sięgającej 15 000 PLN straty dotykają już sumy 3000 PLN. Straty rosną w tempie wykładniczym z każdą kolejną zarobioną złotówką.
Podobny los spotka wielu przedsiębiorców, dotkniętych kilkuprocentowym podniesieniem podatku dochodowego (praktyczna konsekwencja likwidacji odliczenia składki zdrowotnej). Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie, należy również analizować pod kątem czasu niezbędnego do realizacji wszystkich formalności. Każde biuro rachunkowe w Polsce powinno przygotować się na wytężoną pracę w 2022 roku. Zanim przedsiębiorcy przyzwyczają się do nowej rzeczywistości, będą potrzebowali fachowej pomocy doradczej. Złożoność systemu podatkowego w Polsce i wszędzie czyhające pułapki dały się odczuć już wcześniej. Jednak Polski Ład od 2022 roku dodatkowo komplikuje i rozbuduje zawiłości prawne. Tworzy nowe warunki wykorzystywania ulg, a także demontuje stare procedury podatkowe w firmach prywatnych. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w świetle nowych przepisów może zwracać na siebie uwagę wielu przedsiębiorców, poszukujących możliwości optymalizacji kosztów podatkowych.
Nowy Ład w błyskawicznym tempie został przyjęty przez Sejm i wymusił na obywatelach dynamiczne zmiany. Chociaż wydaje się, że lista wad i obciążeń przysłania korzyści, warto zapoznać się z dostępnymi dla danej osoby ulgami i preferencjami.