Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych cieszy się opinią prostej i efektywnej formy opodatkowania, którą wybiera coraz więcej osób. Obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku Polski Ład sporo namieszał w systemie podatkowym, co przekłada się również na rzeczywistość podatkową osób będących na ryczałcie. Jakie zmiany czekają ryczałtowców i czy są one korzystne? Jakie stawki ryczałtu ustalono na rok 2022? Kto może wybrać ryczałt jako formę opodatkowania?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zmiany wprowadzone przez Polski Ład
Polski Ład ograniczył liczbę form opodatkowania dostępnych dla przedsiębiorców. Od 2022 roku mogą oni wybierać zasady ogólne, podatek liniowy oraz ryczałt. Z katalogu form opodatkowania znika zatem karta podatkowa, która do tej pory cieszyła się dużą popularnością wśród niektórych grup zawodowych. W gronie zmian podatkowych wygenerowanych zapisami Polskiego Ładu, najbardziej rzuca się w oczy modyfikacja zasad kalkulacji składki zdrowotnej od ryczałtu ewidencjonowanego. Składka zdrowotna dla ryczałtowców wyniesie pełne 9%. Ustawodawca wprowadził jednak kilka kategorii służących do wyliczania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Dla przedsiębiorcy uzyskującego przychody w wysokości 60 tysięcy PLN rocznie, podstawa wymiaru wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Drugi próg podstawy wymiaru, wynoszący 100% przeciętnego wynagrodzenia, dotyczy właścicieli firm uzyskujących przychód w wysokości 60-300 tysięcy złotych. Trzecia podstawa wymiaru, określona na 180% przeciętnego wynagrodzenia, dotknie biznesy generujące przychód przekraczający 300 tysięcy złotych w skali roku.
Zmiany w ryczałcie ewidencjonowanym, jakie wprowadza Polski Ład w 2022 roku, obejmują również stawki kwotowe obowiązujące m.in. informatyków, programistów oraz innych przedstawicieli branży IT. Nowe, niższe stawki ryczałtu skuszą także architektów, prawników, adwokatów, czy doradców podatkowych. Modyfikacjom uległ również ryczałt dla lekarzy, pielęgniarek i położnych.
Nowy Ład a ryczałt ewidencjonowany to także nowa definicja wolnego zawodu. Od 2022 roku wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonywaną osobiście. Co to oznacza dla niektórych branż? Bezpośrednią konsekwencją nowej definicji staje się wykreślenie z katalogu wolnych zawodów takich profesji jak lekarze, architekci, psychologowie, czy inżynierowie budowlani.
Kto może skorzystać z ryczałtu w 2022 roku?
Ryczałt ewidencjonowany 2022 jest formą opodatkowania dostępną dla wybranych grup zawodowych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub tworzących spółki cywilne. Warto pamiętać, do jakiej kwoty maksymalnej obowiązuje ryczałt w świetle aktualnych przepisów. Opłacanie podatku w zryczałtowanej formie jest możliwe dla przedsiębiorców, którzy w roku poprzednim uzyskali przychody z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej, a ich wysokość nie przekracza 2 milionów euro. Ta sama wartość limitu obowiązuje w przypadku spółek, jednak nie dotyczy pojedynczego wspólnika, lecz sumy przychodów wszystkich wspólników w spółce. Limit przychodów nie ma zastosowania w pierwszym roku od rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Przeliczenie kursu wyrażonego w euro następuje po kursach ogłaszanych corocznie przez NBP. Ustalenie kursów na kolejny rok podatkowy ma miejsce do pierwszego dnia roboczego października poprzedzającego następny rok podatkowy.
Ryczałt ewidencjonowany 2022 – ile wynoszą stawki?
Ryczałt ewidencjonowany 2022 zawiera liczne nowe stawki, uregulowane rozporządzeniem Ministra Finansów. Wśród najczęściej wymienianych modyfikacji znajdziemy nową stawkę 14% od przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej, architektonicznych i inżynierskich, usług badań i analiz technicznych oraz usług w zakresie specjalistycznego projektowania. Ze stawki 14% ucieszą się przede wszystkim lekarze i architekci, dla których ryczałt ulegnie obniżeniu o 3 punkty procentowe. Polski Ład wprowadził również stawkę 12%, stosowaną wobec przychodów związanych z wydawaniem oprogramowania systemowego i użytkowego, czy prowadzeniem usług doradczych w zakresie sprzętu komputerowego. Pozostałe stawki zostały na swoim miejscu, jednak zmian należy poszukiwać w kwestiach podmiotów uprawnionych do korzystania z poszczególnych zakresów kwotowych. Inne stawki przysługują dla dziennikarza, inne dla artystów, księgowych, czy szeroko pojętego sektora budowlanki. Przedsiębiorcy, którzy rozważają wybór ryczałtu jako formy opodatkowania, powinni skorzystać z usług doradczych, jakie oferuje biuro rachunkowe. Specjaliści ds. podatków i księgowości udzielą odpowiedzi na wiele pytań odnośnie nowych zasad ryczałtu, co pomoże uniknąć błędów na etapie rozliczeń.
Jak rozliczać ryczałt 2022?
Ryczałt ewidencjonowany 2022 podlega rozliczeniom na zasadzie uproszczonej księgowości, która wymaga prowadzenia ewidencji przychodów z rozdzieleniem na poszczególne lata podatkowe. Z racji tego, że ryczałt nie bierze pod uwagę kosztów uzyskiwania przychodów, nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji wydatków w firmie. Jedynym wymogiem nałożonym na przedsiębiorcę pozostaje archiwizacja dokumentów zakupowych, których okazanie może być konieczne podczas kontroli skarbowej. Ryczałt nie zwalnia natomiast z prowadzenia innych ewidencji, takich jak ewidencja środków trwałych czy ewidencja zatrudnienia. Wiedza, jak działa ryczałt i kto może go stosować, pozwala w podjęciu właściwej decyzji przy selekcji optymalnej formy opodatkowania.
Ryczałt ewidencjonowany czy podatek liniowy – co wybrać?
Podatek liniowy za podstawę opodatkowania przyjmuje dochód (dając możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów). Jednak brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej powoduje efektywne zwiększenie stawki podatku do 23,9%. Podatek liniowy był dotychczas chętnie wybierany przez przedstawicieli takich zawodów jak lekarz, księgowa, grafik komputerowy. Polski Ład stawia pod dużym znakiem zapytania dalszą opłacalność podatku liniowego dla tych zawodów. Istnieje wiele profesji, które nie generują wysokich kosztów w ramach prowadzonej działalności. Lekarze zatrudnieni na kontakcie w szpitalu korzystają z pełnej infrastruktury danej placówki medycznej, a ich koszty ograniczają się przeważnie do wydatków na paliwo lub ubezpieczenie. Takie osoby osiągną korzyści ze zmiany formy opodatkowania i przerzucenia się na ryczałt, który nie tylko uprości sprawy księgowe, lecz pozwoli zaoszczędzić kilka tysięcy złotych w skali roku. Szczegółowe wyliczenia, jak rozliczać ryczałt i ile procent możesz na nim zyskać, przeprowadzi dla Ciebie biuro rachunkowe, pomagając w podjęciu właściwej decyzji.