Nowe stawki podatkowe od października 2019 roku
Planowane na początek 2020 roku zmiany zaczynają obowiązywać już od 1 października 2019 roku. Obecna stawka wynosi 18% i choć różnica nie wydaje się wielka, jednoprocentowy spadek oznacza pewne korzyści dla podatników. Za najważniejszy cel regulacji, Ministerstwo podaje zmniejszenie kłopotliwego „klina podatkowego”, czyli znaczącej dysproporcji pomiędzy kosztami pracy a dochodem netto pracownika. Oprócz obniżki skali podatkowej, do zmniejszenia tych różnic przyczynia się także podwyższenie kosztów uzyskania przychodów, ponieważ podatnicy zapłacą podatek od niższej kwoty.
Nowe zasady obowiązują zarówno osoby zatrudnione na umowę o pracę, jak i każdą inną grupę osób, uzyskujących przychód, czyli również emerytów, rencistów czy przedsiębiorców, którzy wybrali korzystanie ze skali podatkowej. Szacuje się, że ze zmian skorzysta około 25 mln Polaków, czyli zdecydowana większość zatrudnionych.
Niższy PIT i nowe koszty pracy – kto skorzysta?
Beneficjentami nowelizacji okazują się zarówno osoby rozliczające się w ramach pierwszego poziomu podatkowego, czyli wszyscy ci, których dochód nie przekroczy 85 528 zł brutto, jak i zamożniejsi Polacy. Dla przykładu każdy, kogo dochód nie przekroczy wskazanego poziomu, może liczyć na wyższą o kilkadziesiąt złotych netto wypłatę. Jednocześnie zostanie utrzymana stawka 32% dla dochodów przekraczających pierwszy próg PIT, ale zmieni się sposób wyliczenia tego podatku. Za miesiące, w których dochód nie przekroczył pierwszego poziomu, będzie wyliczane 17%. Co ważne, za miesiące, w których przychody osobiste przewyższają uregulowaną kwotę, 17% zostanie wyliczone od kwoty, która nie przekroczyła pierwszego poziomu, a za nadwyżkę odprowadzamy 32%. Skomplikowane rachunki mogą przysparzać problemów, dlatego rozliczanie PIT w 2020 roku warto powierzyć specjalistom znającym dobrze nowe regulacje.
W okresie od 1 października 2019 r. do końca roku płatnicy mogą wnioskować o zastosowanie stawki 17,75%, by uniknąć ewentualnych dopłat w związku z różnicą między stawką PIT stosowaną w poprzednich kwartałach. Może się tak wydarzyć np. w przypadku osób zatrudnionych pod koniec roku lub podatników, którzy nie mają żadnych odliczeń. W takiej sytuacji najlepiej złożyć pisemny wniosek, który będzie stanowił rzetelny dowód na wypadek kontroli organów finansowych.
Według ustawodawców niższy PIT to ważny krok w stronę sprawiedliwego podziału obciążeń podatkowych. Mają na tym skorzystać wszyscy Polacy, dlatego warto dokładnie zapoznać się z nowymi regulacjami, a w razie wątpliwości skorzystać z pomocy biura rachunkowego.