Obecnie duża ilość przedsiębiorców decyduje się na rozliczenie kosztów związanych z eksploatacją samochodu. Jeżeli pojazd jest kompletny i zdatny do użytku, przewidywany czas użytkowania jest dłuższy niż rok stanowi własność lub współwłasność podatnika i został przeznaczony na potrzeby działalności gospodarczej spełnia on definicje środka trwałego. Kosztem firmy są wtedy koszty eksploatacji pojazdu, polisy, paliwo, odpisy amortyzacyjne. Poniżej wyjaśniamy, jak można amortyzować samochód osobowy w 2018 roku.
Wartości początkowa środka trwałego – ustalenie wycena. Sposób wyceny uzależniony jest przede wszystkim od sposobu nabycia środka trwałego. Są to: odpłatne nabycie, częściowo odpłatne nabycie, wytworzenie we własnym zakresie i nabycie w drodze darowizny, spadku lub w inny nieodpłatny sposób. Składniki majątku, stanowiące środki trwałe, należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do użytkowania.
Amortyzacja środków trwałych
Wysokość odpisu amortyzacyjnego zależy od przyjętej metody amortyzacji oraz od długości okresu amortyzacji. Właściciel firmy, który decyduje się na wprowadzenie samochodu do ewidencji środków trwałych musi wybrać jedną z metod amortyzacji określonych w Klasyfikacji Środków Trwałych. Ustawa narzuca mu też procentową stawkę amortyzacji. Jak długo środek trwały będzie amortyzowany zależy głównie od wyboru określonej metody.
Metody amortyzacji samochodu
Zgodnie z art. 22n ust. 4 ustawy o PIT zapisów dotyczących środków trwałych dokonuje się w ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Samochód jako środek trwały może być amortyzowany według jednej z metod: jednorazowa, liniowa, liniowa indywidualna (z indywidualnie ustalonymi stawkami), degresywna. W przypadku, gdy samochód osobowy jest kompletny i zdatny do użytku oraz będzie używany w firmie dłużej niż rok, a jego wartość jest niższa niż 10 000 zł. podatnik ma prawo do zastosowania jednorazowej amortyzacji wynikającej z art. 22f ust. 3 ustawy o PIT.
Amortyzacja jednorazowa samochodów ciężarowych jest możliwa w ramach pomocy de minimis. Zgodnie z ustawą jednorazowa amortyzacja jest przywilejem przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku podatkowym oraz małych podatników. Takie rozwiązanie możliwe jest do limitu, gdzie suma dokonanych jednorazowych odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć równowartości 50 000 EUR.
Amortyzacja liniowa
Dla samochodów osobowych i ciężarowych, które zostały odpowiednio sklasyfikowane w Klasyfikacji Środków Trwałych pod kodem KŚT 741 (samochód osobowy) lub KŚT 742 (samochód ciężarowy) standardową metodą amortyzacji jest metoda liniowa. Stawka amortyzacji zgodnie z wykazem wynosi dla tych pojazdów 20%. W praktyce oznacza to, że samochód amortyzowany będzie przez okres 5 lat.
Amortyzacja liniowa indywidualna
Stawki amortyzacyjne zwane indywidualnie ustalonymi, dotyczą tych przedsiębiorców, którzy nabyli pojazd wcześniej używany przez minimum 6 miesięcy. Ważne, że okres amortyzacyjny wynosi w tym przypadku maksymalnie 30 miesięcy (stawka amortyzacji może być podwyższona do wartości 40% rocznie)
Amortyzacja degresywna
Amortyzacja degresywna opiera się na założeniu, iż zużycie środka trwałego a zwłaszcza zmniejszenie jego wartości w początkowym okresie używania następuje szybciej niż w następnych okresach. Dzięki temu możliwe jest szybsze niż w przypadku np.: metody liniowej zamortyzowanie składnika majątku.
Amortyzacja degresywna dotyczy więc tych pojazdów, które ze względu na swoje przeznaczanie i wymaganą wysoką sprawność techniczną są wykorzystywane bardzo intensywnie, stąd też szybciej się zużywają (np.: samochody terenowe, maszyny czy środki transportu używane intensywnie). Współczynnik zwiększenia amortyzacji liniowej takiego samochodu nie może być jednak wyższy niż 1.4. Najwyższą stawką może być 28%.
Żródła:
Ministerstwo Finansów
infor.pl
poradnikprzedsiebiorcy.pl
Zdjęcie:
https://autokapital.pl/wp-content/uploads/2017/09/Zakup-samochodu-osobowego-firme-odpisanie-VAT-amortyzacja-1024×683.jpg