Na czym polega metoda kasowa VAT?
Metoda kasowa VAT nie bez powodu nazywana jest metodą uproszczoną. Korzyści czasowe i organizacyjne wynikające z tej metody pozostają niezwykle atrakcyjne dla małych przedsiębiorstw. Metoda kasowa VAT zakłada wpisywanie do księgi kosztów w momencie ich faktycznego poniesienia. Dla osób prowadzących KPiR koszty zostają poniesione w chwili wystawienia na nie faktury lub innego rachunku.
Co więcej, metoda kasowa i memoriałowa różnią się między sobą również sposobem organizacji kosztów. Metoda kasowa VAT nie wymaga rozdzielania kosztów na pośrednie i bezpośrednie. Nie zachodzi tutaj konieczność przydzielania kosztów do konkretnego przychodu. Uproszczone procedury metody kasowej pozwalają na większe oszczędności czasu w procesie rozliczeń, jednak nie dają pełnego obrazu wpływu poszczególnych wydatków na realizację celów biznesowych. Metoda kasowa zyskuje przewagę nad metodą memoriałową również podczas rozliczania kosztów, które ponosimy jednorazowo, jednak ich działania pozostaje rozciągnięte w czasie na kilka lat. Są to wszelkiego rodzaju płatne z góry abonamenty za usługi lub ubezpieczenia.
Metoda kasowa KPiR umożliwia jednorazowe zaksięgowanie tego typu kosztów, bez konieczności rozbijania ich na mniejsze części. Dla metody kasowej obowiązuje szereg dodatkowych wyłączeń co do rodzaju prowadzonej działalności. Nie można jej stosować np. w ramach dostawy towarów na terenie UE, dotacji i subwencji czy importu usług.
Czym jest metoda memoriałowa?
Metoda memoriałowa nakłada na podatnika konieczność rozdzielenia kosztów na bezpośrednie i pośrednie. Do kosztów bezpośrednich metoda memoriałowa KPiR zalicza wydatki, które wykazują ścisły związek z osiągniętymi przychodami. Są to m.in. koszty poniesione za zakup towarów w celu ich późniejszej odsprzedaży. Koszty pośrednie obejmują natomiast wszelkie inne wydatki konieczne dla utrzymania działalności firmy. Metoda memoriałowa polega na księgowaniu przychodów i kosztów w okresie, którego dotyczą, a nie w momencie faktycznego transferu środków pieniężnych.
Metoda memoriałowa VAT daje lepszy wgląd w wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Umożliwia skuteczną analizę zapisów KPiR i gwarantuje lepsze mechanizmy kontroli. Metoda memoriałowa wiąże się jednak z okresowym zmniejszaniem płynności finansowej. Przedsiębiorca będzie musiał się wywiązać z obowiązku podatkowego wobec wystawionych faktur, nawet jeśli nie zostały one jeszcze opłacone przez klientów. Jednak ze względu na umożliwienie pełnej oceny finansów firmowych, współczesne standardy rachunkowości promują metodę memoriałową jako optymalne rozwiązanie dla średnich i większych przedsiębiorstw.