Ulga podatkowa dla młodych – na czym polega?
PIT 0 co to jest w świetle obowiązującego prawa? Przepisy podatkowe stosują preferencyjne warunki dla osób przed 26. rokiem życia, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także podczas odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Zgodnie ze statystykami podawanymi przez Ministerstwo Finansów, ulga podatkowa dla młodych obejmie w 2021 roku ponad 2 miliony osób. PIT 0 od kiedy tylko obowiązuje (mówiąc konkretnie – od sierpnia 2019 roku), zwalnia z PIT wszystkie dochody osób przed 26. rokiem życia, jeśli w rozliczeniu rocznym nie przekraczają one drugiego progu podatkowego. Oznacza to, że podatku nie zapłacimy w ogóle, jeśli przychód w roku kalendarzowym nie przekroczy kwoty 85 528 zł.
Przepisy o uldze podatkowej mają zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 sierpnia 2019 roku. Ulga podatkowa do 26. roku życia nie zwalnia jednak z konieczności opłaty składek ZUS i NFZ dla osób objętych ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi.
PIT 0 dla młodych – jak działa w praktyce?
Przychody mieszczące się w zakresie obowiązywania ulgi dla młodych nie podlegają dodaniu do podstawy kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy. Płatnicy podatku (zakłady pracy, zleceniodawcy), nie muszą wykonywać dodatkowych czynności w celu pominięcia dochodów swoich pracowników poniżej 26. roku życia w procesie obliczenia podatku. Ulga podatkowa dla młodych działa na mocy ustawy, nie wymagając żadnego działania ze strony samego podatnika. Jeśli pracownik w rozliczeniu rocznym zarobił więcej niż 85 528 zł, wówczas do podstawy obliczenia podatku wchodzi wyłącznie nadwyżka ponad wspomnianą tu wartość.
Należy tu zaznaczyć, że roczny limit w ramach ulgi PIT 0 dla młodych dotyczy oddzielnie każdej osoby fizycznej. Osoby pozostające w związku małżeńskim posiadają osobne limity.
Ustawa wyraźnie wskazuje, jakie dochody są objęte parasolem ochronnym ulgi, o czym wspomnieliśmy w pierwszym akapicie. Potoczne określenie PIT 0 oznacza, że w przypadku dochodów objętych działaniem ulgi podatkowej dla młodych, nie zachodzi potrzeba składania deklaracji podatkowej. Przesłanie PIT-36 będzie konieczne tylko wtedy, gdy dana osoba oprócz przychodów objętych ulgą, uzyska inne środki finansowe opodatkowane według skali podatkowej.
Stworzenie narzędzia ulgi podatkowej do 26. roku życia dało młodym osobom możliwość budowania oszczędności i lepszej organizacji życia osobistego. Wiele osób objętych działaniem ulgi wykorzystuje uwolnione środki do gromadzenia wkładu własnego pod zakup nieruchomości. Nietrudno obliczyć, że oszczędzanie pieniędzy, które w innym przypadku byłyby poświęcone na podatek dochodowy, przynosi pokaźną sumę już po kilku latach systematycznej pracy.