W największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań, język ukraiński słyszany na ulicach nie budzi już niczyjego zdziwienia i staje się wręcz powszechnym zjawiskiem. Systematyczny wzrost liczby migrantów zza wschodniej granicy daje się zauważyć w sklepach, szkołach, przedsiębiorstwach oraz na wyższych uczelniach. Ukraińscy pracownicy obecni są właściwie w każdym sektorze gospodarki. Minęły czasy, gdy spotykaliśmy ich głównie w handlu i usługach porządkowych, aktualnie pojawiają się też w branży medycznej, edukacyjnej. Sporą grupę stanowią też osoby, które postanawiają prowadzić w naszym kraju działalność gospodarczą. Jakich formalności muszą dopełnić w tym celu?
Praca nie tylko w sklepie
Czy praca na własny rachunek obywatela Ukrainy w Polsce jest możliwa? Tak, lecz trzeba wiedzieć o niezbędnych wymogach określonych w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowych informacji z pewnością udzieli profesjonalne biuro rachunkowe, które w razie potrzeby może również poprowadzić wszelkie sprawy kadrowe, rozliczenia podatkowe oraz księgowość przyszłej firmy.
Kiedy obywatel Ukrainy może założyć własną firmę w Polsce?
Zasadniczo cudzoziemcy mogą w naszym kraju prowadzić działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak rodzimi przedsiębiorcy, jednak dotyczy to głównie obywateli państw członkowskich UE, państw należących do EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) oraz krajów, które mogą korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych z UE i jej państwami członkowskimi.
Obywatele Ukrainy chcący zarejestrować w naszym kraju własną działalność gospodarczą, muszą posiadać jedno z wymienionych w ustawie zezwoleń, czyli:
– zezwolenie na pobyt stały,
– zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
– zezwolenie na pobyt czasowy w związku z którąś wskazaną przez ustawodawcę okolicznością (jest to np. związek małżeński z obywatelem Polski mieszkającym na terenie RP czy podjęcie lub kontynuacja studiów wyższych lub doktoranckich).
Inne okoliczności umożliwiające obywatelom Ukrainy prowadzenie własnej działalności gospodarczej na terenie Polski to posiadanie:
– statusu uchodźcy,
– ważnej Karty Polaka,
– ochrony czasowej lub uzupełniającej,
– zgody na pobyt tolerowany lub humanitarny.
Co w przypadku braku wymaganych dokumentów?
Jeśli obywatel Ukrainy nie dysponuje żadnym z wymienionych dokumentów, a mimo to chce pracować na własny rachunek, może prowadzić działalność w formie spółek (komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), przy czym nie musi fizycznie znajdować się na terytorium Polski. Dopiero w sytuacji, gdy będzie chciał podjąć pracę w spółce, musi postarać się o zezwolenie na pobyt i pracę na konkretnym stanowisku.
Zawiłości związane z własną działalnością mogą sprawiać szereg trudności. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i prawnych konsekwencji nieodpowiednich działań, warto zatem korzystać z porad instytucji oraz biur rachunkowych, które oferują profesjonalną pomoc w zakładaniu i prowadzeniu firm.