1 września 2019 roku w życie weszła ustawa o obowiązkowym mechanizmie podzielonej płatności, czyli tak zwanym split payment. Na jakie usługi obowiązuje i kto powinien przygotować się na zmiany?
Split payment jako solidne wsparcie systemu podatkowego
Model podzielonej płatności zostaje wprowadzony w celu uszczelnienia polskiego systemu podatkowego, a tym samym zwiększenia wpływów do budżetu państwa. Jego system działania nie jest skomplikowany. Projekt opiera się na funkcjonowaniu dwóch rachunków, o których założenie musi zadbać przedsiębiorca. Podczas nabywania niektórych produktów lub opłacania wybranych usług, część ostatecznej zapłaty (netto) trafia bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, a kwota podatku przelewana jest na specjalny rachunek VAT. Środki na pierwszym z rachunków pozostają oczywiście do całkowitej dyspozycji przedsiębiorcy, podczas gdy te zgromadzone na dedykowanym dla podatków koncie nie mogą być swobodnie wykorzystywane. Przedsiębiorca może użyć ich do uregulowania zobowiązań wobec instytucji państwowych lub w uzasadnionych sytuacjach przelać je na firmowe konto za zgodą naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego.
Formalności dla przedsiębiorcy
Za nieprzestrzeganie zasad grożą surowe sankcje, dlatego warto zapoznać się z listą towarów objętych obowiązkiem podzielonej płatności. Nową regulacją objęte są dostawy produktów i usług, takich jak:
– komputery, telefony, telewizory,
– surowce wtórne,
– wyroby stalowe,
– usługi budowlane,
– części do pojazdów silnikowych.
Dokładna lista wszystkich produktów znajduje się w nowym Załączniku 15 do ustawy o VAT. W przypadku pozostałych towarów przedsiębiorca może sam zdecydować, czy przeprowadzi transakcje w systemie split payment, czy w formie dotychczasowej. Należy też pamiętać, że model obowiązuje dla jednorazowej wartości przekraczającej 15 000 zł lub równowartości tej kwoty. Na sprzedawcy spoczywa też obowiązek zawarcia informacji o podzielonej płatności na każdej fakturze, którą przekazuje nabywcy, bez względu na to, czy towar znajduje się na liście obowiązkowych, czy też nie.
Płatności zbiorcze – ułatwienie dla podatników
Model zakłada również pewne udogodnienia dla przedsiębiorców. Przede wszystkim zostaje wprowadzona możliwość dokonywania zbiorczych przelewów przy użyciu systemu płatności podzielonych. Według projektu, jeśli podatnik otrzymał od jednego usługodawcy więcej niż jedną fakturę w określonym ustawą czasie, może dokonać wygodnej, zbiorowej płatności. Musi to być jednak okres nie krótszy niż jeden dzień i nie dłuższy niż jeden miesiąc.
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności zdaje egzamin w kilku krajach Unii Europejskiej, zabezpieczając system przed fałszerstwami oraz wpływając na poprawę stanu budżetu danego kraju. Teraz mogą korzystać z niego polscy podatnicy i tym samym przyczyniać się do sukcesywnego rozwoju gospodarki z korzyścią dla każdego. Jeśli obszarem Państwa działalności jest województwo wielkopolskie, pomocą w obsłudze nowych regulacji posłuży biuro rachunkowe w Koninie. Dzięki czemu z pewnością unikną Państwo wysokich kar finansowych na gruncie Kodeksu Karnego Skarbowego.