1 maja 2019 roku wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy Prawo o miarach, regulująca kwestię wymiany starych kas fiskalnych na kasy fiskalne online. Nie oznacza to jednak, że od tego momentu nowe kasy fiskalne online staną się obligatoryjne – obowiązek ich wymiany będzie obejmował stopniowo wybrane grupy przedsiębiorców. Kto w pierwszej kolejności musi zrezygnować z dotychczasowej kasy?
Kasa fiskalna online – jak to działa?
Kasy fiskalne online stworzą nową grupę urządzeń fiskalnych, które dzięki dostępowi do internetu będą miały łączność z CRK, czyli Centralnym Rejestrem Kas. Do zadań CRK, zwanego inaczej Repozytorium, ma należeć nadanie kasie numeru ewidencyjnego podczas fiskalizacji, jak również gromadzenie informacji na temat rejestrowanych na urządzeniu transakcji handlowych. Nowa kasa fiskalna będzie łączyła się z Repozytorium automatycznie bez wiedzy użytkownika, a potrzebne dane dostarczy fiskusowi na drodze bezpośredniej transmisji danych. Wspólny dla wszystkich producentów nowych urządzeń pozostanie protokół komunikacyjny, co ułatwi dokonywanie transakcji elektronicznych. Elektroniczne kopie drukowanych dokumentów zapisywane w pamięci wewnętrznej, której samodzielna wymiana będzie niemożliwa, oraz przeprowadzane zdalnie aktualizacje oprogramowania to kolejne różnice w stosunku do dotychczasowych kas fiskalnych.
Obowiązek wymiany starej kasy fiskalnej – kogo i kiedy obejmie?
Nowe kasy fiskalne pojawią się w sprzedaży z dniem wejścia w życie ustawy, jednak konieczność ich zainstalowania pojawi się dopiero 01.01.2020 r. Wtedy nowe prawo obejmie przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu mechaniki pojazdowej i wymiany opon, a także zajmujących się sprzedażą paliw. Od 01.07.2020 r. kasę fiskalną online wprowadzi branża gastronomiczna, hotelarska oraz związana ze sprzedażą węgla i innych podobnych paliw stałych przeznaczonych do celów opałowych. W dalszej kolejności – od 01.01.2021 r. – obowiązek obejmie przedsiębiorców świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, prawnicze, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów, a także kluby fitness oraz siłownie. Jeśli przedsiębiorca nie ma pewności, czy jest zobligowany do zakupu kasy online, może zasięgnąć dodatkowych informacji, odwiedzając biuro księgowe.
Kasa online – co jeszcze trzeba wiedzieć?
Nowe kasy fiskalne pojawią się w sprzedaży już niebawem. Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy zobligowani do ich zakupu mogą skorzystać z ulgi w wysokości maksymalnie 90% wartości netto danego urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł netto. Odliczenie przysługuje także osobom, które pierwszy raz instalują kasę fiskalną i wybiorą kasę online – jak dokładnie załatwić tę sprawę, można dowiedzieć się u księgowej. Pozostali przedsiębiorcy, których nie wymieniono w ustawie, mogą natomiast pozostać przy dotychczasowym urządzeniu z elektroniczną kopią paragonu. Takie modele będą w sprzedaży do końca 2022 roku. Z kolei kasy z kopią papierową pozostaną w użyciu wyłącznie do momentu zapełnienia pamięci. Działania mają na celu poprawę sytuacji finansowej państwa, a także ograniczenie liczby oszustw podatkowych. Uszczelnienie luki VAT, upowszechnienie e-paragonów czy wycofanie przestarzałych urządzeń to najważniejsze z powodów wdrożenia zmian.