Już od 01 lipca 2018 przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją księgowość w formie elektronicznej będą mieli obowiązek przekazywania swoich danych w formie pliku Jednolitego Pliku Kontrolnego na żądanie organów podatkowych.
Dzięki JPK Ministerstwo Finansów może w parę minut zweryfikować prawdziwość informacji przesyłanych przez firmy takich jak np. czy wydatek danego przedsiębiorcy zgadza się z przychodem kontrahenta ujętego w transakcji (ewidencji). Dane do utworzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego są bezpośrednio ściągane z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorców (także z programu Excel i innych). Wysyłanie danych odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną.
Jednolity Plik Kontrolny na żądanie będzie obejmował następujące moduły:
- księgi rachunkowe – JPK_KR
- wyciąg bankowy – JPK_WB
- magazyn – JPK_MAG
- jednolity plik kontrolny ewidencji VAT – JPK_VAT
Pola obowiązkowe:
- imię i nazwisko lub nazwa kontrahenta,
- adres kontrahenta,
- numer dowodu sprzedaży/zakupu,
- numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej,
- wiersza ewidencji sprzedaży/zakupu VAT,
- data wystawienia dowodu sprzedaży/zakupu,
- data sprzedaży, o ile jest określona i różni się od daty wystawienia dowodu sprzedaży/data wpływu dowodu zakupu (obowiązkowa, gdy został odliczony VAT z faktury; nie będzie przy odwrotnym obciążeniu),
- po stronie zakupu nie pokazuje się dokumentów zbiorczych jednym wpisem, np paragonów za autostradę;
Pola planowane:
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
- jednolity plik kontrolny faktur – JPK_FA
Mikro, mali i średni przedsiębiorcy w kontekście JPK 2018
Mikroprzedsiębiorca:
- zatrudnia mniej niż 10 pracowników
- jego roczny obrót jest niższy od 2 mln euro (równowartość w złotych) lub suma aktywów w bilansie jest niższa od 2 mln euro – w jednym z dwóch poprzednich lat obrotowych.
Oznacza to, że jeżeli w jednym roku średnioroczne zatrudnienie wynosi mniej niż 10, a w drugim roku jest wyższe – przedsiębiorca może być uznany za mikroprzedsiębiorcę, przy założeniu, że w pierwszym roku nie przekracza 2 mln euro obrotu. W konsekwencji, przekroczenie stanu zatrudnienia lub przekroczenie parametrów finansowych tylko w jednym roku obrotowym nie powoduje utraty ww. statusu przedsiębiorcy.
Podatnik na przesłanie żądanego Jednolitego Pliku Kontrolnego przez organ podatkowy będzie mieć 3 dni !! W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach będzie można zwrócić się z prośbą o przedłużenie w/w terminu. Plik ten powinien być dostarczony na nośniku danych typu pendrive, karta pamięci, płyta CD/DVD itp. W przypadku niedostarczenia żądanego Jednolitego Pliku Kontrolnego na wezwanie organu podatnik może otrzymać karą porządkową w wysokości do 2800 zł.
Źródło:
Natalia Rutecka
Ministerstwo Finansów